Nurkowanie na wraku
ORP Groźny to jedna z jednostek, która spoczęła na dnie w celach szkoleniowych – w tym wypadku z myślą o nurkach Marynarki Wojennej. Oznacza to, że po dziś dzień wrak jest doskonale przystosowany do potrzeb płetwonurków. Wrak wyczyszczono z elementów utrudniających nurkowanie. Przystępna głębokość, wynosząca 18 metrów przy dnie i między 13 a 15 na pokładzie, czyni z Groźnego doskonałe miejsce nurkowe dla płetwonurków ze stopniem podstawowym lub dopiero rozpoczynających przygodę z nurkowaniem wrakowym.
Wrak spoczywa na dnie idealnie na stępce. Charakterystyczne i interesujące punkty wraku to nadbudówka, świetliki maszynowni na rufie i szyny, które służyły do zrzucania bomb głębinowych. Na wraku nie ma sieci. Widoczność zależy od pory roku – warto być przygotowanym na nurkowanie w ograniczonej widoczności.
Historia
Radziecki ścigacz okrętów podwodnych klasy Bolszoj Ochotnik zwodowany w 1951 roku. Wcielony do służby w polskiej Marynarce Wojennej w 1957 roku jako DS-48 (Duży Ścigacz). W następnych latach zmieniono oznaczenie 52-metrowego okrętu na „368”. Po wykreśleniu okrętu z listy floty w 1970, jednostkę zatopiono rok później w pobliżu Jastarni w celach szkoleniowych, jak wspomniano wyżej.
Dane techniczne
Okręt miał trzy silniki o mocy 1100 koni mechanicznych, które napędzały trzy linie wału. Mógł przebywać na morzu 10 dni bez potrzebny uzupełniania zapasów lub tankowania. Uzbrojenie Groźnego za czasów służby na morzu składało się z różnorodnego środków zwalczania okrętów podwodnych, w tym dwie zrzutnie bomb głębinowych i cztery miotacze bomb głębinowych oraz broń artyleryjska, w tym działo kalibru 85 mm i karabiny maszynowe. Ścigacz mógł też przenosić i stawiać do 18 min głębinowych.
Opracował Bartosz Słaboń
Jeśli masz wiedzę, która pozwoli nam dopracować opis lub wyjaśnić nieścisłości dotyczące losów jednostki — zapraszamy do kontaktu.